Eurovíkend v Římě: výlet proti proudu času

Věčné město si užijete v kterémkoliv ročním období, ale když je Řím zalitý sluncem, je nejkrásnější. Do někdejšího pupku světa, odkud kdysi císaři vládli takřka celému kontinentu, doletíte za dvě hodiny (letenka přitom stojí třeba i tisícovku) a pak už se nezastavíte – abyste během eurovíkendu v Římě stihli všechno, co italská metropole nabízí, museli byste si takových eurovíkendů naplánovat alespoň tucet. To je ale zároveň výhoda Říma – i když už jste tam někdy byli, budete se rádi vracet.

Řím je nádhernou připomínkou bohaté historie lidstva. Není mnoho míst na světě, kde najdete umělecká díla a památky stvořené před stovkami, a dokonce tisíci let. V Římě je Pantheon, Koloseum, Andělský hrad nebo Sixtinská kaple. Obecně platí, že vstupy do chrámů a kostelů jsou zdarma, zatímco v muzeích a na dalších památných místech se platí – jejich návštěva ale stojí za každé utracené euro.

Koloseum

Nejproslulejší římská památka vás vrátí do časů, kdy byl Řím hlavním městem světa. Majestátní Koloseum už 2000 let připomíná, proč si Řím dokázal podmanit zbytek kontinentu. Při pohledu na strmé tribuny kolosu, v němž se odehrávaly bitvy na život a na smrt pod dohledem fanatických diváků i samotného císaře, vás bude mrazit po celém těle.

Sixtinská kaple

Vejdete dovnitř a zůstanete stát v němém úžasu. Michelangelova stropní freska, která mu zabrala čtyři roky, pokrývá neuvěřitelných 800 metrů čtverečních. Na ni přitom navazují úchvatné architektonické prvky. Ale i další stěny kaple jsou nádherné. Nejkrásnější pohled se vám otevře od východní stěny směrem k hlavnímu vchodu do kaple.

Bazilika svatého Petra

Největší bazilika na světě osloví každého, a nemusíte přitom zrovna patřit mezi věřící. Zvenku je grandiózní, uvnitř pak najdete nádherný interiér plný zdobných detailů. Michelangelova kupole dodává bazilice na působivosti a korunuje mistrovské dílo renesanční architektury. Stavitelé budovali baziliku jako místo, které bude v lidech vyvolávat posvátnou úctu. A povedlo se jim to na jedničku.

Pantheon

Nejzachovalejší z antických památek ohromuje mohutným sloupovím a zdmi, ale přesto zvenčí trochu klame. Obrovité rozměry Pantheonu vyniknou až ve chvíli, kdy se ocitnete uvnitř. Efektní je ohromná kupole, stejně jako světelné sloupy, které až z nejvyššího bodu kupole prořezávají našedlou atmosféru a osvětlují královské hrobky ve stěnách. Budovu, původně zasvěcenou všem bohům a následně Panně Marii, najdete nedaleko barokní arény Piazza Navona.

Andělský hrad

Hrad nechal postavit císař Hadrián jako své mauzoleum. Stavba se ale protáhla, a tak jeho ostatky skončily jinde. Hrad je otevřený od úterý do neděle, vždy mezi 9:00 a 19:30. Dospělí platí za vstup 7 eur, děti a mládež do 18 let mají vstup zdarma.

Trastevere

Úžasná čtvrť, v jejíchž středověkých uličkách se rádi ztratíte. Postupně se vám odhalí půvabná náměstí, stejně jako paláce v pastelových barvách, které vás okouzlí navždy. A zdejší bary, kavárny a restaurace jsou kapitolou samou pro sebe. Noci zde patří mezi nejkrásnější a nejzábavnější v celém Římě.

Pláž Sabaudia

Během horkých letních dnů se může hodit tip na místo, kde si užít perfektní den na pláži a trochu se ochladit ve vodě. Doporučujeme pláž Sabaudia na půli cesty mezi Římem a Neapolí – raději si půjčte auto, protože cesta hromadnou dopravou může být zdlouhavá.

V Římě si užijete nejen památky, ale také výbornou gastronomii. V létě oceníte výborné gelato (zmrzlinu), dále můžete ochutnat lehounké spaghetti alla carbonara, jaké jste ještě nejedli, a k tomu si dopřát voňavou kávu na mnoho způsobů. Řím navíc nabízí kuchyni z mnoha dalších italských regionů, přitom si ale velmi hýčká i tu svou – vyzkoušejte proto co nejvíce různých pokrmů, vždy se přitom dobře najíte. Mezi vyhlášené restaurace patří Da Felice nebo Pizzeria Da Remo, zmrzlinu si dejte v Il Gelatu a pochutnejte si i v pekárně Forno Roscioli.

Nezapomeňte si naplánovat zastávku v pobočkách Tourist Centra před cestou – eura si můžete vyměnit na více než 100 místech po celé republice. Zároveň můžete vyřídit i výhodnější ceny za parkování, pokud poletíte z pražského letiště a budete chtít využít GoParking.

Inspiraci na další cesty – eurovíkendy i větší dovolené – najdete v našem letním generátoru dovolených, který vám vybere dovolenou přesně podle vašeho gusta. Najdete ho na adrese: http://www.tourist-centrum.cz/dovolena-podle-meho-gusta. Celé léto také soutěžíme na Facebooku o kapesné na dovolenou, tak to nepropásněte a sledujte nás.

Mohlo by Vás zajímat