5 nástrah výběru z bankomatu během dovolené

Výběr z bankomatu na dovolené je sice pohodlný, ale v zahraničí můžete narazit na řadu nečekaných nepříjemností. Proto je třeba i k tak banálnímu kroku, jako je výběr hotovosti, přistupovat obezřetně. Přinášíme vám pět úskalí, se kterými se můžete setkat, a také triky, jak ušetřit.

 

Výběr z bankomatu na dovolené je sice pohodlný, ale v zahraničí můžete narazit na řadu nečekaných nepříjemností. Proto je třeba i k tak banálnímu kroku, jako je výběr hotovosti, přistupovat obezřetně. Přinášíme vám pět úskalí, se kterými se můžete setkat, a také triky, jak ušetřit.

1. Výběr nikdy není zadarmo

Pamatujte, že většina bank svým klientům výběr zpoplatní, přičemž každá používá vlastní výši poplatku. Můžete tedy zaplatit od 9 korun až po stovky korun za výběr plus procenta z vybírané částky. Než tedy na cesty vyrazíte, nezapomeňte se informovat, jaký poplatek budete muset bance zaplatit.

2. Exotické destinace mají svá vlastní pravidla

V zemích mimo Evropskou unii si při výběru dávejte pozor na poplatek, který vám může účtovat provozovatel bankomatu. Bankomat vás musí na takový poplatek předem upozornit.

Obzvlášť v exotických destinacích bývá běžné, že je výběr hotovosti limitován pouze na určitou částku na den. Ještě před tím, než vyrazíte, informujte o své cestě banku, aby v případě, že se jí nepodaří s vámi zkontaktovat, kartu pro podezření ze zneužití nezablokovala.

3. Pozor na okopírování PIN kódu, tzv. skimming

Skimming je dnes častá metoda, která dokáže během několika okamžiků „vysát“ váš účet. Jde o kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získávají informace, díky kterým mohou pohodlně odcizit jakoukoliv částku z vašeho konta.

Se skimmingem se můžete setkat nejen u solidně vyhlížejících bankomatů doma, ale i v zahraničí. Proto při výběru vždy respektujte tato základní pravidla:

  • Prohlédněte si vždy bankomat, ze kterého chcete vybírat.
  • Při zadávání PIN kódu dbejte na to, aby nikdo za zády či odjinud nemohl PIN odpozorovat.
  • Pokud se bankomat chová nestandardně nebo je na něm připevněno nějaké neobvyklé přídavné zařízení, informujte banku nebo policii.
  • V případě problémů při výběru nepřijímejte v žádném případě „pomoc“ cizích osob.
  • Když bankomat nevydá bankovky, zkontrolujte pro jistotu, zda nebyl na výdejní otvor instalován falešný kryt.

Na skimmovací zařízení můžete narazit i u obchodníků, u kterých byste chtěli platit kartou. Mohou to být bary, restaurace, hotely a někdy i čerpací stanice.

4. Vyprší platnost karty, i to ale stojí peníze

Dobu platnosti platební karty doporučujeme zkontrolovat ještě před odjezdem, protože pokud vám vyprší platnost během pobytu, bude vás vydání náhradní karty opět něco stát. Na cestu si s sebou také vezměte ideálně karty dvě. Nebudete tak mít problém dostat se k hotovosti v případě, že byste jednu kartu ztratili nebo vám ji někdo odcizil. Pokud kromě debetních karet vlastníte i kreditní kartu, přibalte ji. Některé půjčovny aut či hotely požadují totiž při rezervaci nebo platbě pouze kreditní kartu.

5. Přečerpáte denní limit

Denní limit platební karty je možné využít i jako bezpečnostní nástroj. Promyslete si, kolik denně platební kartou můžete utratit. O změnu denního limitu je možné požádat přímo v pobočce banky. Nezapomeňte ale, že změna je platná až následující den.

Hotovost jako pojistka

Abyste se všem těmto situacím vyhnuli, je dobré mít při sobě hotovost. Navíc, ne vždy je bankomat při ruce. Proto si vyměňte peníze ještě před odjezdem a věřte, že se vám to vyplatí. Ať už budete potřebovat peníze na nejnutnější výdaje, jako je nákup občerstvení, platba za toaletu, ale i třeba na úhradu lékařského ošetření. Pojišťovny totiž lékařské zákroky proplácejí následně až po předložení dokladu o pojistné události.

Peníze si můžete vyměnit v síti směnáren Tourist centrum. Proč? Nenarazíte zde totiž na poplatky, které u bank bývají 1 až 2 procenta z vybírané částky. Tourist centrum zákazníkům nabízí až 44 měn, vedle eura, dolaru, chorvatské kuny nebo libry zde můžete vyměnit také exotické měny. A pozor! Tourist centrum jako jediná směnárna u nás nabízí brazilské reály, což ocení především ti, kdo se chystají na olympiádu do Ria.

 

Mohlo by Vás zajímat