Ostrov bohů: Exotické Bali si zamilujete

Blížící se konec léta je ideální dobou na plánování exotické dovolené. Jedním z nejlepších tipů je přitom Bali, kterému se přezdívá Ostrov bohů. Bude vám stačit jen pár dnů, abyste mu zcela propadli. Navždy. Říká se, že Bali není místo, ale stav mysli. A je to pravda – tento ostrov má neskutečnou atmosféru, jakou jinde v Indonésii (a možná ani na světě) nenajdete. Místní lidé se neustále usmívají a často něco slaví – nejspíš samotný život. Když si to spojíte s příjemným podnebím, dobrým jídlem, nádherným mořem a exotickou přírodou, nebude se vám chtít domů.

Balijskou přírodu tvoří mozaika hor, rýžových políček i mořského pobřeží. Ať už se tak na Bali ocitnete kdekoliv, bude vám výhled připomínat krásnou malbu. A celé Bali pak působí jako dokonalá obrazárna. Ostrov najdete jen osm stupňů od rovníku mezi Jávou na západě a Lombokem na východě. Je to nejzápadnější ostrov Malých Sund, jehož metropolí je Denpasar.

Když se ocitnete v Denpasaru, rozhodně byste si měli dopřát skvělé jídlo v některé ze zdejších malých restaurací. Dejte si třeba babi guling, což je rožněné selátko marinované v koření. Opravdová lahůdka. Uměleckým srdcem Bali je ale Ubud a nočním životem zase kypí Kuta, kde můžete strávit spoustu hodin ve stylových kavárnách a barech, stejně jako v temných a hlučných klubech. A navíc v Kutě je také ta nejkrásnější pláž na celém Bali (má 12 kilometrů a její jižní část je plná lidí, na severu je o poznání volněji).

Vyhledávanou pláží je i Balangan, perla ležící jen 10 kilometrů od mezinárodního letiště Ngurah Rai. Z obou stran ji lemují vysoké útesy, a když chcete místo pro pozorování západu slunce, nic lepšího nenajdete. Až slunce zapadne, zajděte si na večeři a kochejte se přitom výhledem na potemnělý oceán.

Chrámů je víc než domů

Zklidnění najdete v chrámech. Těch je tu víc než obytných domů, protože Balijci jednoduše milují chrámy. Dokonce natolik, že si každá rodina staví malý soukromý chrám i uvnitř vlastního obydlí. A pak tu jsou ještě královské chrámy, obecní chrámy, chrámy věnované konkrétnímu bohy i velké rodinné chrámy, co se už ani nevejdou na pozemek s domkem…

Rozhodně byste neměli propást Besakih, což je komplex 22 chrámů, rozesetých v délce tří kilometrů, jehož ústředním chrámem je Pura Penataran Agung. Ale pozor – dovnitř nesmíte, protože i když máte sarong a chováte se podle pravidel, pokud se nemodlíte a nepřinášíte oběti, vnitřek chrámů je vám zapovězen.

Může to být zklamání, ale i procházka po označených chodnících, při níž budete nakukovat do zahrad chrámů jen přes zdi a ploty, je zážitek, protože stavby jsou krásné a navíc lemované sochami. Vstup do komplexu přijde na 10 000 indonéských rupií (navzdory mnoha nulám jde v přepočtu o zhruba 23 korun).

Mezi nejvýznamnější chrámy na Bali patří i Goa Lawah z 11. století, jehož hlavní část se nachází v jeskyni osídlené stovkami netopýrů. Ti každý večer vylétají při západu slunce ven a vytvářejí mohutný černý mrak. Vstup do chrámu stojí 8 000 indonéských rupií (asi 20 korun).

Vyrazte i na nedaleký Lombok

Pokud se chcete nechat okouzlit balijskou přírodou, vyrazte k vodopádu Sekumpul, ve kterém se můžete i vykoupat. Nebo můžete obdivovat starobylé rýžové terasy Jatiluwih, které nabízí tolik odstínů zelené, že si pro ně budete muset začít vymýšlet názvy. V srdci Bali najdete úctyhodné vulkány, na severu a západu ostrova pak zase vyhlášené potápěčské nebo surfařské lokality.

Za návštěvu stojí i ostrov Lombok, ležící od Bali, co by kamenem dohodil. Je klidnější než Bali, ale půvabných, idylických pláží je tu minimálně stejně.

Na cestu si přibalte dolary nebo eura, které na Bali hravě směníte za indonéské rupie. Dolar je možná o něco lepší volbou, má totiž stálejší kurz. Za dolar přitom pořídíte 8500 a za euro 12 000 indonéských rupií. Pokud se chystáte na Bali na méně než 30 dnů, vízum nepotřebujete, jinak si ho budete muset zařídit.

Pokud pořád rozmýšlíte, kam letos vyrazit na opožděnou dovolenou, najděte inspiraci v našem generátoru dovolené, který vám vybere dovolenou přesně podle vašeho gusta. Najdete ho na adrese www.tourist-centrum.cz/dovolena-podle-meho-gusta. V srpnu navíc probíhá třetí – a poslední – kolo soutěže na Facebooku o kapesné na dovolenou. Tak nás nezapomeňte sledovat na www.facebook.com/TouristCentrum a soutěžte s námi.

Mohlo by Vás zajímat