Platby v zahraničí. Vyplatí se výměna peněz předem?

S končící zimou Češi začínají plánovat své jarní a letní dovolené a spolu s tím vyvstává otázka: vyplatí si peníze vyměnit doma předem, nebo se stačí spoléhat na platby kartou nebo výběry z bankomatů v zahraničí?

Návštěva směnárny na území ČR ještě před vaší cestou je v mnoha případech výhodnější. Zvlášť pokud se chystáte za hranice EU. Jestliže je cesta dlouhodobě plánovaná, doporučujeme sledovat aktuální kurzy a snažit se koupit zahraniční měnu v předstihu a výhodně. Můžete tak ušetřit několik stovek.

Proč mít u sebe hotovost?

Pokud se vydáváte do některé z exotických zemí, je třeba předvídat možné potíže – bankomat na letišti zrovna nemusí fungovat, tamější směnárna bude mít nesmyslně nevýhodný kurz a taxikář vás do hotelu odveze jen za hotovost. V neposlední řadě je užitečné mít u sebe alespoň drobné v místní měně kvůli různým potřebám, ať už je to toaleta, zakoupení pití a občerstvení nebo spropitné pro místní.

Navíc ne všude akceptují karty, nebo v méně turisticky exponovaných oblastech nemusí pracovníci obchodů a služeb umět zacházet s platebním terminálem. Výběry z bankomatů v cizí zemi mimo EU vás mohou vyjít draze – v závislosti na bankomatu, vaší bance (kartě) a měně to může být až kolem 100 Kč za jeden výběr. Zkrátka, mít u sebe alespoň nějakou hotovost v místní měně se vyplácí vždy. A jistější je spolehnout se na tuzemské směnárny než na ty v zahraničí.

Proč měnit peníze v Tourist Centru?

  • Máme pokrytí po celé České republice, celkem 100 poboček.
  • Jsme ryze česká směnárna pod dohledem České národní banky, jednáme vždy férově.
  • Nabízíme téměř padesátku různých měn a především výhodné kurzy bez poplatků. Při výměně větší částky u nás můžete dostat lepší kurz.
  • Naše kurzovní lístky jsou srozumitelné a dobře čitelné.
  • Při každé výměně valut u nás dostanete předpisový doklad. Navíc máte možnost do 3 hodin odstoupit od transakce. Podle zákona o směnárenské činnosti vám peníze ve stejném kurzu vezmeme zpět a vyplatíme vám koruny nebo měnu, kterou jste při transakci použili.
  • Jako jediná směnárna v ČR nabízíme možnost výkupu tzv. prekluzních měn, tedy těch, kterými v dané zemi už nelze platit.

Mohlo by Vás zajímat