Černá Hora: skvělé koupání i nádherné památky

Češi v létě nejčastěji míří na jih. Volí přitom Chorvatsko, ale skvělou letní volbou je také Černá Hora. Je sice o fous dále, ale nabízí skvělé pláže i koupání, nádherné památky a příjemné prostředí. Navíc za výhodné ceny. Nastal proto nejvyšší čas Černou Horu objevit.

Když jedete do Černé Hory, je první volbou Budva. Nejnavštěvovanější černohorské středisko je proslulé krásnými plážemi. Po celé délce 25 kilometrů lemuje Budvanskou riviéru široká promenáda, kde to žije ve dne v noci. Najdete tu bary, restaurace, pizzerie a stánky se zmrzlinou i suvenýry. Pláže jsou prostorné a nejsou přecpané k prasknutí. Za lehátko se platí jedno až dvě eura.

Ochutnejte svět slavných ve Svetim Stefanu

Na konci promenády najdete „stari grad“, což je historické jádro Budvy plné starých kamenných domů a obehnané kamennými hradbami. Je to nádherné místo, které z větší části sousedí přímo s mořem. Nechte se vést křivolakými uličkami na prostranství s kostely a zahradní restaurací.

Pro zpestření pobytu v Černé Hoře vyrazte do osady Sveti Stefan, vzdálené asi osm kilometrů od Budvy. Bývalá rybářská vesnička je v současnosti soukromým městečkem, oblíbeným především u té nejnáročnější klientely. Jezdí sem celebrity z celého světa. Pokud chcete do světa slavných nahlédnout, musíte zaplatit – nejen při vstupu do hotelového areálu, ale i na pláž. Na druhou stranu však Sveti Stefan nabízí opravdu skvělé koupání a pohodu na krásně jemném písku.

Mezi letovisky Petrovac a Sveti Stefan navíc najdete spoustu malinkých pláží a zátok, přičemž všechny jsou neuvěřitelně čisté. Háček je v tom, že jsou přístupné pouze loďkou – vyplatí se ale půjčit si ji a vyrazit na ní najít svůj kousek pláže.

Vynikající jídlo a příjemné ceny

Při koupání i objevování památek vyhládne, ale Černohorci vás nezklamou ani v tomto ohledu. Vyrábějí třeba výborný pršut, který suší pět až osm měsíců. Stejně lahodné jsou i sýry z kravského mléka s typicky balkánskou tvarohovitou konzistencí. Nenechte si ujít ani pljeskavicu, výbornou smaženou placku z různých druhů mletého masa – může se podávat posypaná kajmakem, což je měkčí ovčí sýr.

V Černé Hoře vás potěší příjemné ceny a nejspíš i to, že se tam platí eurem. Koruna je navíc pořád v dobré kondici, takže se stále vyplatí vyměnit si eura. Podle předpokladů finančních analytiků se to nezmění až do konce léta. A když už zamíříte pro eura do některé z poboček Tourist Centra, můžete si rovnou pořídit i rakouské a slovinské dálniční známky, které budete na cestu potřebovat.

Autem jste v Černé Hoře za šestnáct hodin

Samozřejmě ale můžete vyrazit i letecky – v tom případě sáhněte po parkovacích kartách na GoParking u pražského letiště, které nabízíme za výhodné ceny. Let trvá oproti cestě autem jen zlomek času – vzdušnou čarou jste v Černé Hoře za zhruba dvě hodiny, zatímco autem vám to zabere okolo šestnácti hodin.

Pokud ještě nemáte inspiraci, kam letos vyrazit na dovolenou nebo třeba eurovíkend, inspirujte se v našem letním generátoru dovolené na www.tourist-centrum.cz/dovolena-podle-meho-gusta, který vám vybere dovolenou přesně podle vašich představ. A nezapomeňte také soutěžit na našem facebookovém profilu o kapesné na dovolenou. Sledujte nás na www.facebook.com/TouristCentrum.

Mohlo by Vás zajímat