Adventní víkendy: vyrazte do Drážďan, Norimberku i Budapešti

Každé čekání na Vánoce zpestřuje advent. Čtyři týdny, kdy si můžete naplno užívat sváteční atmosféru v ulicích a procházet nejrůznější trhy. Vybrali jsme tři adventní trhy v blízkém zahraničí, které stojí za to navštívit. Zvláště pokud ještě nemáte vánoční dárky pohromadě. Ale i když už máte nakoupeno a zabaleno, zajeďte se na ně podívat – jsou proslulé tím, že do všech návštěvníků doslova napumpují vánoční náladu. 

Drážďany. Nejstarší vánoční trh v celém Německu letos slaví už 583 let. Drážďanský Striezelmarkt je proslulý daleko za německými hranicemi a každý rok sem míří i tisíce Čechů. Je otevřený každý den od 10 do 21 hodin, a to rovnou až do Štědrého dne. 

Kromě Striezelmarktu ozvláštní vánoční Drážďany dalších deset trhů. Můžete si tak udělat delší vánoční procházku a všechny trhy při ní navštívit. Na vánoční míli se vydejte od hlavního nádraží přes Prager Straße k náměstí Altmarkt, kolem kostela Frauenkirche přes Neumarkt a pak na druhou stranu řeky k Augustusmarktu a Fairer Weihnachtsmarktu. 

Pokud chcete zažít na vlastní kůži štolové slavnosti a průvod městem spolu s více než 100 000 lidí, samozřejmě s nezbytným kalíškem svařáku v ruce, vydejte se do Drážďan 9. prosince. 

Budapešť. Také maďarská metropole žije během adventu vánočními trhy. Centrem dění je vánočně vyzdobené náměstí před bazilikou svatého Štěpána, které vás jistojistě vánočně naladí. Romantiku dokreslují koledy a pořádně silný svařák. Nechte se zlákat k ochutnávání místních specialit – doslova za pár forintů tu totiž ochutnáte plněné papriky se zelím, guláš podávaný v chlebu nebo sladký trdelník (kürtőskalács).

Norimberk. Zdejší vánoční trhy odstartují na začátku prosince a konat se budou stejně jako v Drážďanech až do Štědrého dne. Jako obvykle se pozornost města soustředí na náměstí Hauptmark, kde můžete nakupovat dřevěné postavičky, vánoční dekorace, hračky, keramiku, oblečení, šperky, minerály, tradiční výrobky a spoustu dalších věcí. Anebo můžete potěšit chuťové buňky výborným jídlem od grilovaných pochoutek přes cukroví, zázvorové perníčky, vafle až po místní štolu. Popít můžete punč nebo svařák. 

Ať už se rozhodnete vydat na vánoční trhy kamkoli, vyrazte nejdříve do některé z našich poboček  po celé republice a vyměňte si peníze na dárky i něco dobrého na zub. 

Mohlo by Vás zajímat