Cestovní omezení v Evropě

AKTUALIZOVÁNO 23. 3. 2021

Náš kontinent (a nejen on) se v současnosti musí vyrovnávat s další koronavirovou vlnou, což pochopitelně výrazně omezuje možnosti cestování. Jistě vás zajímá, jaká je v jednotlivých evropských zemích aktuální situace a co vás v nich po překročení hranic čeká. (Pokud se tedy vůbec dostanete dovnitř.) Proto jsme pro vás připravili následující přehled

Než si ale řekneme, jak to v jednotlivých státech vypadá, je dobré připomenout si, že nejde jen o to, co vás čeká po vycestování z ČR. Musíte se totiž zabývat i tím, co přijde po návratu zpět do vlasti. Obecně platí, že těm, kdo do ČR přicestují odjinud než ze zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19 (více viz „semafor“), nezbývá nic jiného než důsledně dodržet ne právě jednoduchá karanténní opatření. Co vás tedy konkrétně čeká při návratu ze zemí, které jsou na „červeném“ seznamu, tedy jsou vysoce rizikové (což se týká prakticky všech států, o kterých píšeme níže)?

Ještě před příjezdem musíte vyplnit příjezdový formulář, a doklad o tom pak předložit při hraniční nebo pobytové kontrole. Zároveň podstoupíte antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod. (antigenní), resp. 72 hod. (PCR), a necháte si vystavit písemné potvrzení o výsledku.

To ale není všechno. Nejpozději do pěti dnů od příjezdu máte povinnost předložit druhý PCR test (antigenní nestačí) provedený v ČR. Výsledek je nutné poslat elektronicky příslušné hygienické stanici. Do té doby budete v samoizolaci a deset dnů po příjezdu musíte všude mimo domov nosit roušku. Podrobné informace najdete na webu českého ministerstva zahraničí.

Slovensko

Při cestě z Česka na Slovensko musíte buď předložit negativní výsledek testu na koronavirus, ne starší než 72 hodin, anebo se registrovat prostřednictvím formuláře e-hranice, nastoupit do pětidenní karantény a následně, nejdříve 8. den, podstoupit test.

Mírnější podmínky platí pro pendlery, studenty, umělce atd., kteří musejí mít negativní test ne starší než 7 dní. A to buď antigenní test pořízený na území Slovenska nebo PCR test. Kompletní výjimku má tranzit nebo řidiči mezinárodní dopravy, ti negativní test předkládat nemusejí.

V zemi byl vyhlášen nouzový stav.

Jsou zavřené provozovny a je také omezené vycházení. Pohyb v zemi je možný pouze v případě nezbytných cest, například do a ze zaměstnání, na poštu, na pohřeb blízké osoby atd.

Na území Slovenska také platí tzv. covid automat, který dělí slovenské okresy podle čtyř stupňů v závislosti na epidemiologické situaci a pro ně stanoví omezení volného pohybu. Některé cesty jsou tedy možné bez testu, jiné jen s testem ne starším 7, resp. 14 či 21 dnů ap. Projděte si podrobná pravidla.

Polsko

Od začátku března v zemi opět významně rostou počty nakažených a rozjíždí se třetí vlna pandemie, a proto se tamní vláda rozhodla zpřísnit karanténní opatření. Znovu úplně zavírá základní školy a hotely, lidé nebudou moci za kulturou. A do nákupních center budou smět jen pro základní zboží. Polsko se také snaží zamezit tzv. zbytným cestám na své území z ČR a SR. Probíhají tedy namátkové kontroly, v jejichž rámci se prověřuje nejen důvod každé cesty, ale i případné zařazení cestujících do některé kategorie výjimek. 

V každém případě vás po překročení polských hranic čeká 10denní karanténa. Výjimku mají ti, kdo předloží potvrzení o očkování proti covidu-19 vakcínou povolenou pro prodej v EU, ti, kdo předloží negativní test ne starší než 48 hodin, nebo ti, kdo zemí pouze projíždějí. Dále pak např. přeshraniční pracovníci, členové diplomatických misí a další.

Jak už bylo uvedeno, v zemi také platí celá řada omezení. Mimo ta již zmíněná je například stanovena také povinnost zakrývat si dýchací cesty v uzavřených objektech i na veřejných prostranstvích (netýká se dětí do věku 5 let včetně a osob, od nichž nelze povinnost vynutit s ohledem na jejich zdravotní stav). Při shlukování na veřejnosti je omezen počet přítomných osob na maximálně pět, s rozestupy 1,5 metru.

Maďarsko

Maďarská vláda na začátku března oznámila, že se země potýká se třetí koronavirovou vlnou, která podle odborníků zřejmě bude mít mnohem horší dopady než ty předchozí. Od pondělí 8. března proto Maďarsko minimálně na dva týdny uzavřelo většinu obchodů a služeb, s výjimkou těch nezbytných, do 7. dubna pak i školky a základní školy.  

Hranice tohoto našeho souseda jsou kvůli pandemii zavřené už od 1. září loňského roku. Platí to s několika výjimkami, jako je nákladní doprava, osoby s diplomatickým pasem atd.

Samozřejmě platí také přísná opatření. Mimo jiné zákaz vycházení v době od 20:00 do 05:00 (s výjimkou výkonu práce, cest do práce a z práce a dalších mimořádných důvodů), zákaz jakýchkoli shromáždění či zavření restaurací.

Rakousko

Pokud byste chtěli překročit rakouské hranice, pak to bez předložení negativního antigenního či PCR testu, ne staršího než 48, resp. 72 hod. (formulář lékařského osvědčení o absolvování testu na covid-19 v DE a EN), nepůjde. Pokud test nebudete mít, můžete se nechat do 24 hodin od vstupu do země otestovat v Rakousku. Ovšem nemine vás 10denní karanténa, kterou můžete ukončit nejdříve pátý den po vstupu absolvováním dalšího testu, samozřejmě s negativním výsledkem. A nezapomeňte se před příjezdem také elektronicky zaregistrovat, a to nejdříve 72 hodin před vstupem do země. Výjimky z těchto povinností jsou, ale od poslední aktualizace byly značně zpřísněny. Například pendleři musejí předkládat lékařské osvědčení o tom, že absolvovali antigenní či PCR test s negativním výsledkem, který je platný sedm dní od okamžiku odběru. Rakousko navíc od 8. února zintenzivnilo kontroly na hranicích s ČR.

Zároveň se ovšem karanténní opatření začala uvolňovat. S nutnými rozestupy jsou otevřené obchody, muzea, galerie či knihovny, mohou se opět potkávat osoby z maximálně dvou domácností ap. Lidé starší 14 let jsou povinni nosit respirátor třídy FFP2. Nadále ovšem zůstává uzavřena gastronomie či hotely, platí omezení vycházení od 20 do 6 hodin.

Venku je možné provozovat zimní sporty, jako je běžkování či bruslení, při dodržování bezpečnostních pravidel. Od 24. 12. Jsou otevřené lyžařské vleky za podmínky dodržování odstupu alespoň 1 metr, nošení respirátoru typu FFP2 (od 14 let) či roušek (od 6 let), maximálně 50 % původní kapacity kabin. Jednotlivé spolkové země ovšem mohou požadavky i zpřísnit.

Německo

Německo před časem označilo Českou republiku za oblast s výskytem mimořádně nebezpečných mutací koronaviru. Následkem toho došlo k výraznému omezení cest přes hranice; mimo jiné byly zavedeny stálé silniční kontroly, které Německo k 17. březnu prodloužilo o další dva týdny, a mezi oběma zeměmi je také přerušen provoz vlaků. Každý, kdo cestuje do země nebo se chystá jen projíždět, se musí předem elektronicky registrovat na https://www.einreiseanmeldung.de/#/, také mít negativní PCR nebo antigenní test ne starší než 48 hodin (v němčině nebo v angličtině) a zároveň nastoupit do deseti- či čtrnáctidenní izolace (podle aktuální úpravy dané spolkové země).     

Cesty do Německa jsou povolené prakticky jen pro omezenou skupinu osob, a ty také mají výjimku z karantény. Bude to pouze malá část pendlerů, kteří do země jezdí pravidelně do zaměstnání ve zdravotnictví nebo v pečovatelských službách, tedy lékaři, sestry ap. Zachován zůstane také tranzit zboží, přičemž i všichni řidiči se budou muset prokázat testem.

Kromě toho mohou z ČR přicestovat němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí, a to opět za předpokladu, že předloží negativní test. Karanténní opatření se nedávno pomalu začala uvolňovat – od začátku března mohly otevírat obchody, které neprodávají zboží denní potřeby, také např. kadeřnictví ap. Jenže v posledních dnech počty nakažených v Německu opět významně stoupají. Informace o karanténních opatřeních v jednotlivých spolkových zemích najdete na příslušných stránkách.

 

Itálie

Lidé, kteří do Itálie přijíždějí z ČR, musí předložit negativní antigenní nebo PCR test ne starší než 48 hodin od odběru. Pokud ho nebudete mít, nevyhnete se karanténě. Obecně stále platí, že před příjezdem musíte vyplnit čestné prohlášení (autodichiarazione) a nahlásit se místnímu zdravotnímu zařízení. (Dipartimento di prevenzione dell’azienda sanitaria: do vyhledávače zadejte „ASL dipartimento prevenzione“ a poté místo pobytu.)

Nicméně přicestovat byste měli pouze v nezbytných případech, mezi něž podle českého ministerstva zahraničí rozhodně nepatří turistika. Je to například péče o zdraví, práce, urgentní záležitost nebo návrat do bydliště. V zemi navíc prodloužili zákaz pohybu mezi regiony, a to do 6. dubna. Do tohoto termínu je také od 15. března po celé Itálii vyhlášen lockdown. Pokud jde o omezení pohybu, platí různý stupeň podle regionů – aktuální stav najdete na stránkách tamního ministerstva zdravotnictví

Kvůli šíření mutací koronaviru zůstávají uzavřená lyžařská střediska. V celé Itálii je stále omezené vycházení, a to denně od 22 do 5 hodin. Roušky se musí používat všude (uvnitř i vně). Pokud tohle nařízení nedodržíte, počítejte s pokutou ve výši 400-1000 eur. Restaurace, bary, hospody, bistra, zmrzlinárny i cukrárny jsou otevřeny pouze do 18:00.

Francie

Při cestě do země v rámci EU musíte předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin (platí pro osoby od 11 let) a vyplnit speciální atestaci k cestě, která je ke stažení na internetových stránkách francouzského ministerstva vnitra, a také čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Výjimku z této povinnosti mají jenom pendleři, řidiči silniční nákladní dopravy a obyvatelé žijící v okruhu 30 km od hranic. Navíc je po příjezdu doporučeno absolvovat sedmidenní karanténu a znovu podstoupit test.

Od poloviny ledna platí na celém francouzském území striktní zákaz večerního vycházení od 19. do 6. hodiny. Od poloviny března je pak v šestnácti departementech včetně Paříže zavedena přísná uzávěra, která má trvat čtyři týdny. Školy nicméně zůstávají otevřené, naopak obchody smějí prodávat jen nezbytné zboží, výjimku mají knihkupci a prodejci hudebnin. Na celém území je samozřejmě nařízeno dodržovat základní hygienická pravidla (rozestupy, mytí rukou, roušky, pravidelné větrání vnitřních prostor) a zákaz shromažďování. Všechna restaurační, kulturní a sportovní zařízení jsou uzavřena.

Švédsko

Od 6. února se musejí všichni cizinci starší 18 let při vstupu do Švédska prokázat negativním testem (antigenním či PCR) na covid-19, ne starším než 48 hodin. Kvůli zhoršené situaci je aktuálně omezen vstup na švédské území z Velké Británie, Dánska a Norska.

Švédské úřady nevyhlásily žádná plošná opatření, s výjimkou zákazu hromadných akcí nad osm osob, s tím, že na veřejnosti je doporučeno dodržovat vzdálenost mezi lidmi 2 metry.

A nově platí ve Švédsku platí zákon, který dodává vládě více pravomocí. Kvůli pandemii bude smět například zavřít určité veřejné sektory, jako jsou zábavní a sportovní centra a restaurace.

Finsko

Vzhledem k současnému statusu České republiky jako rizikové země můžete vstoupit do Finska pouze v určitých případech, například máte-li povolení k dlouhodobému pobytu, jedete-li na pracovní cestu v případě, kdy se jedná o sektory a úkoly s kritickým významem z hlediska fungování ekonomiky a bezpečnosti, které nesnesou odkladu a vyžadují osobní přítomnost, ap., podrobněji na tomto místě. Účel cesty musíte doložit při hraniční kontrole.

Všichni cestující ze zahraničí by měli po příjezdu do Finska podstoupit test na covid-19, což je možné např. po příletu na mezinárodním letišti Helsinky-Vantaa (výsledek je oznámen obvykle do 1 až 2 dnů). Na jiných hraničních přechodech vás budou informovat o nejbližších místech, kde lze test absolvovat. Test je zdarma.

Po příjezdu pak je doporučena 14denní karanténa, kterou si ovšem můžete zkrátit absolvováním dvou po sobě jdoucích testů. A pokud se prokážete negativním výsledkem testu na covid-19, ne starším než 72 hodin před příjezdem, a zůstanete kratší dobu než 72 hodin, nemusíte ji podstupovat vůbec. Vyhnete se jí také tehdy, prokážete-li se lékařským potvrzením, že jste prodělal(a) onemocnění covid-19 v posledních šesti měsících. Cestování v rámci Finska omezeno není.

Tamní vláda 8. 3. vyhlásila třítýdenní částečný lockdown. Například byla zavedena distanční výuka na středních školách a druhém stupni ZŠ. Podoba opatření a míra omezení se mohou lišit podle regionů a jejich zasaženosti – zde najdete podrobnější informace. Například nejhorší situace je v současnosti v Helsinkách a okolí. 

Dánsko

Se vstupem do země mohou počítat jen ti, kdo k tomu mají opravdu pádný důvod, například rodinní příslušníci, řidiči nákladních automobilů doručující zboží atd. Zároveň pro všechny cestující v rámci EU platí, že mají povinnost 10denní izolace a antigenního testu bezprostředně po vstupu do země. Karanténa může být ukončena negativním testem, nejdříve čtvrtý den izolace.

Výjimky z izolace mají lidé s bydlištěm v příhraničních oblastech, pendleři a osoby, které do země vstupují za účelem dovozu zboží či vykonání služeb. A nemusí také ti, kdo mají tzv. dostatečný důvod, tedy např. pracují v Dánsku, jsou řidiči nákladních automobilů doručující zboží apod. Více informací na webu českého ministerstva zahraničí.

Velká Británie

Od poloviny ledna platí povinnost pro všechny cestující s minimem výjimek prokázat se ještě před odjezdem či odletem do země negativním testem na koronavirus, ne starším než 72 hodin. Uznávaným druhem testu jsou PCR, antigenní a LAMP, ovšem musejí splňovat stanovené parametry účinnosti. Musíte předložit o testu certifikát vydaný v angličtině, francouzštině či španělštině, který obsahuje sadu povinných údajů, viz podrobnosti.

K tomu navíc máte povinnost absolvovat 10denní karanténu ve vládou určených hotelech a během ní ještě testy PCR ve druhém a osmém dni izolace, které je nutné rezervovat už před cestou online. A vyplnit musíte i příjezdový formulář. Obecně se všem cestujícím důrazně doporučuje přicestovat do země pouze v nejnutnějších případech. Pokud jde o pravidla lockdownu, který v zemi platí, najdete je na tomto místě.

Španělsko

Od 25. října až do 9. května 2021 v zemi platí nouzový stav a prozatím i noční zákaz vycházení v době mezi 23. až 6. hodinou (s výjimkou Kanárských ostrovů). Do země je nicméně možné přicestovat bez výraznějších omezení. Od 23. listopadu 2020 pak Španělsko vyžaduje od všech osob přijíždějících do země letecky či po moři z rizikových oblastí (včetně ČR) negativní výsledek PCR či TMA testu na covid-19, ne starší než 72 hodin.

Před příletem do Španělska je také nutné vyplnit zvláštní formulář, a to elektronicky na webové adrese www.spth.gob.es nebo v bezplatné aplikaci SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH. Následně po odeslání formuláře by vám měl přijít QR kód, který pak po příletu do země předložíte sanitárním orgánům na letišti. Výjimečně je možné použít i formulář v tištěné podobě, který je k dispozici k vyplnění na letišti. Po příletu je třeba počítat s měřením tělesné teploty, též budou vyžádány osobní a kontaktní údaje.

V zemi platí plošná povinnost nosit roušky na všech veřejných prostranstvích a prostorách, a to jak otevřených, tak uzavřených. Od poloviny srpna se navíc postupně v celém Španělsku zavádí zákaz kouření na veřejnosti tam, kde není možné zachovat odstup alespoň 2 m. Podobně je zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti doprovázená shlukováním osob.

Švýcarsko a Lichtenštejnsko

Všichni cestující z ČR jsou od 8. února povinni předložit při hraniční kontrole úřední doklad v některém ze švýcarských úředních jazyků nebo v angličtině, že 72 hodin před vstupem na švýcarské nebo lichtenštejnské území podstoupili PCR test s negativním výsledkem na covid-19, a následně se odebrat do karantény (opět existují výjimky). Desetidenní izolaci můžete předčasně ukončit dalším negativním PCR testem, příp. antigenním rychlotestem, který se uskuteční nejdříve 7. den po přicestování do Švýcarska nebo Lichtenštejnska, a to na vaše náklady.

Ještě předtím, než do Švýcarska nebo Lichtenštejnska vyrazíte, musíte vyplnit elektronický příjezdový formulář. Formulář (vpravo nahoře lze měnit jazykovou mutaci) se vyplňuje za každou osobu zvlášť, děti lze uvést ve formuláři zákonného zástupce.

V souvislosti s pandemickou situací platí povinnost dodržovat hygienická opatření, mimo jiné 1,5metrové rozestupy, na většině území je nutné nosit roušku, venku určitě tehdy, pokud nemůžete dodržet uvedenou vzdálenost apod. Situace v zemi je nicméně mnohem veselejší než ve většině Evropy. Například obchody jsou už otevřené, totéž platí třeba i pro muzea nebo čítárny v knihovnách, povolené jsou volnočasové venkovní aktivity jako sport či návštěva zoo, pouze s tím, že venku se smí shlukovat maximálně patnáct osob. Naopak zavřené jsou restaurace a bary, noční kluby a také vnitřní prostory pro sportovní, kulturní a další volnočasové aktivity.

Mohlo by Vás zajímat