„Když jsem poprvé vystoupila z letadla v Tokiu, měla jsem pocit, že jsem se ocitla v jiném světě. V zemi, kde se starobylé chrámy tyčí vedle lesklých mrakodrapů a kde se klid zenových zahrad střídá s neónovou vřavou nejrušnějších ulic světa. Japonsko je fascinující mozaika tradice a moderny – a moje cesta to potvrdila na každém kroku,“ vypráví v reportáži naše kolegyně Lenka, která se do Země vycházejícího slunce vypravila se svojí kamarádkou.
Tokyo: Město, které nikdy nespí
Naše první kroky vedly na Shibuya Crossing – nejslavnější křižovatku světa. V jednu chvíli se na zelenou dá do pohybu doslova dav lidí ze všech směrů, a přesto to má zvláštní řád. Nedaleko jsme objevily čtvrť Harajuku – ráj pro milovníky módních výstřelků a barevných dezertů. Ginza mě zase nadchla jako luxusní nákupní čtvrť, kde jsme obdivovaly nejen 11patrový Uniqlo, ale i butiky Dior, Louis Vuitton nebo Fendi.
Nezapomenutelným zážitkem byl také nejstarší tokijský chrám Sensō-ji v Asakusě – rudé brány, vůně vonných tyčinek a klidný chrámový areál daleko od ruchu velkoměsta.
K Fuji, vodopádům a adrenalinovým horským drahám
Odtud jsme se přesunuly k posvátné sopce Fuji, jejíž zasněžený kužel je ikonou Japonska. Ve vesnici Kawaguchiko jsme si užily nejen výlety lodí po jezeře a projížďky na kolech, ale také návštěvu vodopádů Shiraito, kde voda stéká v jemných pramíncích z vysokých skal. A protože jsme neodolaly ani troše adrenalinu, zavítaly jsme do zábavního parku Fuji-Q Highland – horské dráhy s výhledem na Fuji jsou opravdu jen pro odvážné!
Kyoto a Nara: V srdci historie
Kyoto mě doslova okouzlilo – císařské město plné chrámů, tradičních dřevěných domků a čajových zahrad. Každý krok tu dýchal historií. V nedaleké Naře jsme se setkaly s tisíci přítulnými jelínky, kteří se volně pohybují v rozlehlém chrámovém areálu a které si můžete nakrmit speciálními sušenkami. Jen si dejte pozor, jsou vytrvalí!
Osaka: Město chutí a světel
Osaka nás vtáhla svou energií – rušné bulváry, blikající reklamy a obchody všeho druhu. Neodolala jsem proslulému osackému cheesecakeu – a opravdu stojí za to. Ačkoli jsem vegetariánka, musím zmínit, že Japonci si potrpí na kvalitní maso – wagyu hovězí je tu doslova pojem. Naštěstí i pro nás „vege“ se dá najít spousta sushi, ramenů a dim sum knedlíčků, a to i ve večerkách 7/11, Lawson či Family Mart, které jsou doslova na každém rohu. Japonské sushi tu dostanete za pár korun.
Okinawa: Bílé pláže a jiná tvář Japonska
Na závěr jsme si zaletěly na ostrov Miyakojima v prefektuře Okinawa. Byl to úplně jiný pohled na Japonsko – bílé pláže, azurové moře a atmosféra spíš připomínající tropický ráj než zemi vycházejícího slunce.
Praktické tipy z první ruky
- Platby v Japonsku nás překvapily. I když jde o technologickou velmoc, hotovost je stále král. Japonské jeny jsme měnily na letišti i v bankách a vybíraly z bankomatů. Doporučuji si je vyměnit ještě před odletem, třeba ve směnárně Tourist Centrum. Na místě si pak ušetříte čas i nervy, a vlastně i poplatky…
- Většinu památek, v našem případě teamLab Planets nebo Shibuya Sky, je nutné rezervovat online předem – bez online vstupenky se tam jednoduše nedostanete.
- Japonská doprava je kapitola… Shinkanzeny, lokální vlaky, vintage soupravy… Všechno šlape jako hodinky! Přelet z Osaky na Miyakojima a zpět do Tokya byl bez problémů.
- A co nákupy? Kosmetika, nádobí, zelené čaje, matcha sladkosti i 20 druhů Kit Kat – Japonsko je ráj pro lovce originálních suvenýrů. Nezapomeňte jen, že tax free nákupy bývají zatavené a nesmí se používat během pobytu. Ideální je tedy nakupovat až ke konci cesty.
- Bezpečnost. Japonsko je obecně považované za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě, a to i pro dvě cestující holky. Za celý pobyt jsme naštěstí nemusely řešit žádnou kriminalitu, i ve veřejné dopravě byli lidé zdvořilí a ochotní pomoci.
Japonsko mě okouzlilo svou rozmanitostí, vstřícností lidí a dokonalým mixem tradice a moderny. A mám pocit, že i když jsem viděla tolik, stejně jsem stihla jen ochutnávku toho, co tahle fascinující země nabízí.